A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktorá vlajka patrí medzi najstaršie na svete a používala sa vraj už v 12. storočí a tiež aj to, ako sa volá neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje nepríjemnými a ťažko opísateľnými pocitmi v končatinách.

 

,,Moskovské metro je tak právom označované za najkrajšie na celom svete, pričom až 44 z celkovo 200 staníc je považovaných za svetové kultúrne dedičstvo. Pre zaujímavosť, v metre sa dokonca nachádza aj jedna fontána. Tú nájdeš v priechode medzi stanicami Rimskaja a Ploščaď Iljiča. Okrem toho sa Moskva môže popýšiť aj prvou stanicou na svete, ktorá sa nachádzala na moste. Do dnešného dňa je stanica Vorobjovy gory, jediná svojho druhu v meste.“

,,Ležíte v posteli a pomaličky sa vás zmocňujú driemoty. Zrazu sa strhnete z polospánku a začnete proti vlastnej vôli pohybovať nohami. Čo sa deje? Možno trpíte na Ekbomov syndróm, ktorý sa zvykne tiež nazývať syndrómom nepokojných nôh. Choroba postihuje približne 5% populácie.V neskoršom veku predstavuje Ekbomov syndróm skôr mierne chronické ochorenie spôsobené stárnutím centrálneho nervového systému. U mladších osôb však môže ísť o príznak vážnejšieho neurologického ochorenia alebo cievnych zmien vyvolaných cukrovkou či ochorením obličiek. Ekbomov syndróm sa prejavuje nutkaním pohybovať nohami, ktoré zapríčiňuje tŕpnutie alebo mravenčenie v končatinách.Ťažkosti spravidla postihujú lýtka, ale v niektorých prípadoch môžu zachvátiť aj stehná a ruky. Pritom choroba obyčajne zasiahne len jednu polovicu tela.Medicína doteraz nepozná jednoznačnú odpoveď na otázku, čo spôsobuje Ekbomov syndróm. Vedci predpokladajú, že ide o porušenie chemickej rovnováhy v určitých častiach mozgu.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.