Zopár zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #875: koľkokrát je žraločia koža odolnejšia ako akákoľvek iná koža a niečo o najrýchlejšom plemene psa

11839

A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľkokrát je žraločia koža odolnejšia ako akákoľvek iná koža a tiež aj to, kedy bol vynájdený prvý fotoaparát, ktorý zaznamenával snímky do počítačových súborov.

 

ZS fakty Adam – kopia 6

ZS fakty Adam – kopia 5

,,Táto japonská sonda, ktorej meno znamená v preklade „nádej“, bola prvým pokusom iného štátu než je Sovietsky zväz/Rusko a USA o dosiahnutie Marsu. Podľa plánu mala skúmať planétu z výstrednej obežnej dráhy po dobu tri až päť rokov. Stredobodom štúdia malo byť správanie sa vysokej atmosféry Marsu pod vplyvom slnečného vetra. Do kozmu ju vyniesla štvorstupňová raketa M-5 4. júla 1998. Zaujímavá je jej dráha – na rozdiel od predošlých sond, ktoré z parkovacej orbity Zeme zamierili rovno k Marsu, Nozomi dvakrát letela k Mesiacu a späť k Zemi, aby zvýšila svoju rýchlosť. Po skončení manévrovania však nedosiahla plánovaný kurz a preto nemohla Mars dostihnúť v roku 1999, ako bolo naplánované, ale musela k nemu letieť po takzvanej núdzovej dráhe s príletom až koncom roka 2003. Tým však problémy nekončili. Nozomi zlyhal hlavný komunikačný systém, vyskytli sa poruchy v systéme zásobovania elektrickou energiou a dokonca hrozila zrážka sondy s Marsom. Viaceré poruchy spôsobili silné slnečné erupcie v roku 2002. Nozomi sa napokon s planétou nezrazila a minula ju vo vzdialenosti 894 km, ale v tom čase už riadiace stredisko nemalo so sondou spojenie. Zostala teda obiehať Slnko ako ďalšia z neúspešných sond poslaných k Marsu pred ňou.“

ZS fakty Adam – kopia 4

,,O vzniku piva existujú rôzne legendy a dohady, a pravdepodobne objavenie piva vznikalo v približne rovnaký čas na mnohých miestach. Každopádne vývoj pivovarníctva bol ovplyvnený charakterom krajiny, jej klímou, obchodom a ekonomikou. Pivo, v jeho najdávnejšej podobe pravdepodobne existuje už dlhšie ako 8000 rokov.Hovorí sa, že staroveký sumerský farmár nechal svoju úrodu jačmeňa vonku, keď náhle začalo pršať. Potom, ako mu jačmeň zmokol, chcel ho vysušiť a jačmeň nechal na slnku. Týmto spôsobom sa mu náhodou podarilo vytvoriť „slad“. Jačmeň ktorý vznikol, totižto chutil lepšie resp. sladšie, pretože škrob obsiahnutý v jačmeni sa zmenil na cukor. Neskôr, pravdepodobne opäť náhodou sa stalo, že roľníkom zmokol chlieb alebo koláč a do navlhčenej zmesi sa dostali prírodné kvasinky, zmes začala kvasiť a na povrchu sa objavila tekutina – prvé pivo.  Sumeri v tom období mali dokonca svoju bohyňu piva, ktorá sa volala Ninkasi – „Žena, ktorá naplní ústa“.“

ZS fakty Adam – kopia 3

ZS fakty Adam – kopia 2

ZS fakty Adam – kopia 1

ZS fakty Adam – kopia

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre