Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ako sa volá akustický jav počuteľný na zemi pri prelete lietadla nadzvukovou rýchlosťou a tiež aj to, koľko samostatných patentov chráni technológie v smartfónoch.

 

,,’Leonardo da Vinci, celým menom Leonardo di ser Piero da Vinci, bol taliansky renesančný architekt, hudobník, vynálezca, sochár a maliar. Bol opísaný ako archetyp „renesančného človeka“ a ako univerzálny génius. Leonardo je slávny pre svoje majstrovské obrazy ako Posledná večera a Mona Líza.“

,,Vďaka lekárovi a botanikovi Albinovi Prosperovi sa stal rituál pitia kávy populárny po celom Západe. Po návrate z Egypta v roku 1570, priniesol niekoľko kávových zŕn do Benátok a po ich pražení neskôr svojim benátskych spoluobčanom predstavil silnú arómu tmavého nápoja. Skutočne, Benátky bolo prvé talianske mesto, ktoré malo v tej dobe kaviareň, alebo tzv. „bar“. Dátum otvorenia je neistý: niektorí ľudia navrhujú rok 1683, iní sa vracajú späť k 1640 alebo dokonca k 1615; ale sídlo tejto predchodcovej kaviarne je isté: prestížna lokalita pod oblúkmi Procuratie, na námestí Piazza San Marco.V tej dobe, v zahraničí, sa konzumácia milovaného tmavého nápoja v kaviarni stala tiež populárnym zvykom. Vôbec prvá kaviareň bola otvorená v roku 1554 v Konštantínopole, potom jedna nasledovala v roku 1659 v Marseille a jedna v roku 1679 v Hamburgu. Počas niekoľkých desaťročí, sa kaviarne rozšíril do všetkých talianskych a európskych hlavných miest, a dokonca sa stali slávnymi kultúrnymi strediskami, kde sa schádzali spisovatelia, umelci a politici.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.