A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, v ktorom roku vyrobili prvý plne elektronický televízor a tiež aj to, aké ja pravé meno amerického speváka a umelca Boba Dylana.

,,Prístup k horskej chate nie je jednoduchý. Do výšky 3275 metrov vás síce vyvezie lanovka, zvyšok cesty odtiaľ však musíte zdolať pešky. Ak sa tam budete chcieť ísť pozrieť, nezabudnite na profesionálne horolezecké vybavenie a odporúča sa kontaktovať aj horských vodcov, kvôli nebezpečným ľadovcom, ktoré sa cestou nachádzajú.Vo výške štyritisíc metrov už nie sú podmienky každodenné. Prihlásiť sa môže horská choroba aj dýchavičnosť. Ak svieti slnko, môžete sa bez ochrany spáliť alebo dostať úpal. Z oslnivého bieleho snehu, zase môžete dostať snežnú slepotu. Odraz svetla na snehu je taký silný, že za deň môže turistom zospodu spáliť nosné dierky. V hmle alebo búrke, môžete tiež poľahky zablúdiť, čo sa vám môže stať v studenom počasí osudným.“

,,Pokusov o prebdenie života bolo niekoľko. Jedným z najznámejších rekordmanov je Randy Gardner, ktorého dokumentuje Guinnessova kniha rekordov, keď v roku 1964 vytvoril rekord v nespavosti. Bol hore 264 hodín a prekonal tým dovtedajšie maximum 260 hodín Toma Roundsa z Honolulu. Randy mal vtedy len 17 rokov a bol bežný študent. Lenže už počas štvrtého dňa začal mať halucinácie. Počul zvuky ktoré neexistovali, dokonca za bdelého stavu prežíval sny a tesne pred dokončením experimentu, ktorý bol vlastne ukončený v strachu o Randyho život, už nebol schopný komunikovať s okolím.“

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.