Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktoré zvieratá ako jediné nemajú predné horné zuby a tiež aj to, o koľko percent zväčší voda svoj objem, keď zamrzne.

 

,,Aj keď celofán vyzerá ako plast, plast to nie je. Vyrába sa z celulózy (z dreva a bavlny) a rôznymi chemickými úpravami sa dosahuje jeho výsledná podoba. Aj keď pri výrobe celofánu sa používa množstvo chemických látok, celofán ako taký je zdravotne nezávadný. Najčastejšie sa používa na balenie potravín, kvetov, darčekov či cigaretových škatuliek, využíva sa aj pri výrobe lepiacich pások.Celofán síce nie je plast a nedá sa recyklovať, ale mnohí ľudia si ho mýlia s priesvitnými polypropylénovými obalmi, ktoré sa používajú na balenie cestovín, zemiakových lupienkov či iných potravín. Polypropylén (značka 5 PP) je plast, ktorý je potrebné vytriediť do žltých kontajnerov. Preto je lepšie aj celofán vyhodiť do plastov, ktoré putujú na triediacu linku a o tom, či ide o plast alebo nie, rozhodnú pracovníci, ktorí plastový odpad dotrieďujú.“
,,Prečo má kengura taký silný chvost? Doteraz si vedci mysleli, že zvieraťu pomáha s rovnováhou. Podľa novej štúdie publikovanej v odbornom magazíne Biology Letters je však jeho funkcia ešte dôležitejšia – zvieraťu slúži ako tretia noha.Ich dlhý svalnatý chvost neslúži iba na udržiavanie rovnováhy, je kľúčovým pri pohybe, najmä pomalom.Vďaka svojim až desaťmetrovým skokom dokážu vyvinúť rýchlosť až 50 kilometrov za hodinu.Kengury majú neobvykle svalnaté chvosty, ktoré majú podľa vedcov podobnú silu ako nohy týchto zvierat.Pri meraní ich sily vedci zistili, že chvost je kľúčový pre pohyb kengury pri menších rýchlostiach, dokonca vo väčšej miere ako jej nohy.Sledovanie pohybu tohto vačkovca potvrdilo, že zviera kladie chvost na zem ešte pred svojimi zadnými nohami. Tým, že sa o chvost opiera, môže posúvať zadné nohy ešte výraznejšie dopredu. Chvost tak nadobúda funkciu akejsi tretej nohy.“

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.