V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko kilogramov kávy spotrebuje ročne obyvateľ Fínska a tiež aj to, z čoho sa vyrábal hokejový puk predtým, než sa začal vyrábať z gumy.

 

,,Zaujímavé sú pri tom debaty, čo to vlastne to Ostarrichi znamená. Najviac sa Rakúšania zhodujú v názore, že ide skutočne o Oesterreich, východnú kráľovskú doménu (Oester Reich), územie, majetok. Ale slavista, prof. Otto Kronsteiner si dovolil tvrdiť, že ide o slovanské slovo Ostravica (ostrý, špicatý kopec), ktoré sa len jazykovým vývinom transformovalo na Oesterreich. V návale vlasteneckého nadšenia ho však všetci ostatní rakúski vedci ukričali.“

,,Hokejové puky neboli vždy vyrábané z čiernej gumy ako sú teraz. Prvé puky boli pravdepodobne malé loptičky no používali sa aj predmety ako kusy uhlia, kamene, či zmrznuté kravské výkaly. Drevené puky sa tiež používali dlhú dobu. Keďže guma bola vynájdená až v roku 1839, nikoho až do roku 1880 nenapadlo vyrábať puky z gumy. Dnes sú po celom svete známe aj Slovenské puky z Dolných Vesteníc. Tie sa už dlhé roky používajú v NHL a ročne si ich objednajú aj niečo cez 300 tisíc kusov.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.