A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko dní v roku prší na ostrove Kauai v oblasti Havajských ostrovov a tiež aj to, na akú vzdialenosť je počuť tigrí rev v prírode.

 

,,Najdaždivejším miestom na Zemi je ostrov Kauai v Havajských ostrovoch, priemerné ročné zrážky predstavujú 12 090 mm, prší tu 350 dní v roku.

,,Otec mi rozprával, že raz za ním prišiel istý George Beauchamp, ktorý ako gitarista hrával v jednom z kabaretov. Nebol spokojný s tým, že zvuk jeho gitary sa v orchestri stráca a chcel, aby hrala hlasnejšie,“ opisoval John Edward rozhodujúci moment z roku 1925, ktorý jeho otcovi zmenil život. Beauchamp bol na správnej adrese, podobný problém sa John Dopyera už pokúšal vyriešiť pri husliach. Napokon sa mu to po dlhom experimentovaní podarilo a svetlo sveta uzrela celokovová gitara, ktorej zvuk mechanicky zosilňovali tri hliníkové rezonátory. Novinku začal spolu s bratmi a Georgom Beauchampom hneď aj vyrábať v spoločnosti National, podľa ktorej dostala aj názov National Tricone.O takto vylepšenú gitaru bol obrovský záujem, objednávali si ju najmä havajskí muzikanti a postupne na jej prednosti prichádzali a obľúbili si ju aj swingoví, bluesoví či country hudobníci. Lenže po čase sa prejavila odvrátená strana úspechu. Spory medzi obchodnými partnermi vyvrcholili v roku 1929 Johnovým odchodom zo spoločného podniku. Vzápätí spolu s bratmi založil firmu Dopyera Brothers. Podľa jej úvodných slabík – Dobro – napokon nazval aj svoj nový vynález.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.