Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ako sa nazývajú ľudia, ktorí zbierajú kravaty a tiež aj to, koľko obrazov predal svetoznámy maliar Vincent van Gogh počas svojho života.

 

,,Za štyri kakaové bôby sa dal kúpiť zajac, za desať bôbov láska na jednu noc a za sto semien si ich majiteľ mohol zadovážiť otroka. Vysoká cena kakaových bôbov lákala i falšovateľov. Vylúpané bobule napĺňali hlinou, ktorú vydávali za kakao.“

,,Jediný obraz, ktorý sa predal počas jeho života, bol obraz Červená Vinica, ktorý od neho odkúpila Anna Boch za 400 frankov. Tento predaj  zabezpečil Vincentov brat Theo, ktorý pracoval v obchode s obrazmi. Meno Vincent van Gogh bolo počas jeho života pre ľudí neznáme. Pre tých, ktorí ho poznali, bol skôr bláznom ako umelcom. Všetko zmenila výstava v Paríži 11 rokov po jeho smrti. Od tej doby patria jeho diela spolu s dielami Pabla Picassa medzi svetovo najdrahšie obrazy. Niektoré jeho maľby sa dlhodobo držia na zozname najdrahších malieb sveta.Jeden z jeho mnohých obrazov so slnečnicami kúpil v roku 1987 neznámy zberateľ na aukcii za 29 miliónov dolárov, obraz Kosatce bol v tom istom roku predaný za 53,9 milióna dolárov. O tri roky neskôr ho prekonal Portrét doktora Gacheta za 82,5 milióna dolárov.“ 

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.