Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko ľudí z celého sveta ešte nevidelo sneh na vlastné oči a tiež aj to, koľko kilometrov by ste museli prejsť pešo, aby vaše nohy dostali zabrať rovnako ako vaše očné svaly za jeden deň.

 

,,Noha je orgán, ktorý nachádzame výhradne u primátov. Má celý rad funkcií, z ktorých najvýznamnejšia je sprostredkovanie styku s pôdou, po ktorej chodíme, beháme a skáčeme. Anatomicky označujeme ako nohu iba spodný diel končatiny, uložený pod holenným kĺbom. Pevným podkladom ľudskej nohy sú kosti, ktoré sa spojujú v kĺboch. Kĺby sú spevnené väzmi a pohyby v nich sú ovládané svalmi. Výživu do nich prinášajú cievy a inerváciu zaisťujú miešne nervy. Noha je na svojom povrchu pokrytá kožou, v ktorej je mnoho citlivých nervových zakončení a potných žliaz. Na chrbtovej strane posledných článkov sú nechty, ktoré chránia konce prstov pred zranením.Chodidlo sa skladá z 26 kostí obalených svalmi v dĺžke cca 5,7 m, 107 väzov, žily, tepny a nervy v celkovej dĺžke 1,6 km a stovky tisíc potných žliazok a pórov. Palec má dve kosti, ostatné štyri prsty po troch. 52 kostí, ktoré sú dohromady na oboch chodidlách, predstavujú jednu štvrtinu kostí celého tela. Achillova šlacha je najväčšou a najsilnejšou šlachou v celom tele.“

,,Užívanie tabaku je výrazným rizikovým faktorom viacerých zhubných nádorov a úmrtí. Cigaretový dym obsahuje viac ako 7000 chemických látok a zlúčením, z ktorých veľké množstvo sa považuje za dokázané karcinogény.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.