A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, cez ktorú časť tela vylučujú morské vtáky nadbytočnú soľ a tiež aj to, koľko pohárov mlieka približne vyprodukuje priemerná krava za celý svoj život. 

 

,,V priestoroch Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) na obežnej dráhe okolo Zeme strávil šesťdesiaťročný milionár z Los Angeles šesť dní. Boli s ním aj dvaja ruskí kozmonauti Talgat Musabajev a Jurij Baturin. Dva dni trvala preprava na medzinárodnú stanicu. Spiatočný let na Zem však trval iba necelé štyri hodiny. Tito bol na palube stanice od 30. apríla 2001. Za výlet do vesmíru zaplatil 20 miliónov dolárov. Let sa uskutočnil aj napriek problémom s počítačom na vesmírnej stanici. Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) však tento let schválil až po tom, keď Rusi sľúbili, že v prípade potreby odložia spojenie svojej kozmickej lode s Medzinárodnou vesmírnou stanicou.“

,,Astát sa v prírode nachádza len veľmi zriedka, a síce len v stopových množstvách. „Možné medicínske izotopy astátu nie sú v tomto ohľade tak rozdielne. Čo robí astát výnimočným, je jeho nedostatok v prírode. To je dôvod, prečo zmeranie jednej zo základných vlastností je významným úspechom,“ povedal výskumník Bruce Marsh. Astát je takým dôležitým prvkom najmä preto, že má veľký potenciál pri liečbe rakoviny. Jeho izotopy by sa totiž mohli využiť pri výrobe rádiofarmaka, ktoré by mohlo pomôcť pri liečení nádorových ochorení. Potvrdil to profesor University of York Andrei Andreyev, ktorý sa na výskume zúčastnil.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.