Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko športovcov sa zúčastnilo na prvej modernej Olympiáde v roku 1896 a tiež aj to, čím je výnimočná vlajka Švajčiarska.

 

,,Aj vás mama v detstve nútila jesť mrkvu, pretože je veľmi zdravá? Mala úplnú pravdu. Mrkva je právom nazývaná kráľovnou zeleniny. Hoci sa s ňou spája predovšetkým starostlivosť o oči, dokáže toho oveľa viac. Niektoré výskumy naznačujú, že už len jedna mrkva denne by mohla až o polovicu znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc.Mrkva má vysoký obsah karotenoidov, antioxidačných látok nachádzajúcich sa v rastlinách, ktoré majú množstvo zdraviu prospešných účinkov. Už ste zrejme počuli o pozitívnych účinkoch betakaroténu, je to však len jeden z 500 členov skupiny karotenoidov. Okrem toho obsahuje aj minerálne látky ako draslík, fosfor, horčík a vápnik.“

,,Vďaka svojej jedinečnej vôni a povzbudzujúcim účinkom je dnes káva obľúbeným nápojom po celom svete. Niektorí nedajú dopustiť na šálku kofeínu v dopoludňajších hodinách, aby ich prebudila, iní si vychutnávajú čierny mok, aby sa vyprázdnili.Šálka čierneho moku totiž stimuluje hladiny kyseliny v našich žalúdkoch. To vytvára reťazovú reakciu v črevách, ktorej výsledkom je veľká potreba. Vedci vytvorili video, ktoré odhaľuje, ako táto reakcia prebieha. Vysvetľujú, že káva obsahuje kyselinu chlorogenovú, ktorá zvyšuje hladinu žalúdočnej kyseliny. Tá pomáha odbúravať z tela bielkoviny. Výskum ukázal, že káva postihuje hrubé črevo približne do štyroch minút po jej vypití.V jednej šálke kávy sa nachádza okolo 1000 rôznych zlúčenín, ktoré sa odborníci pokúšajú identifikovať. „

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

1 komentár

  1. Poslední fakt není tak docela pravda. Švýcarsko není jediná země která má vlajku ve tvaru čtverce, ale je to jedna ze dvou tou druhou je Vatikán.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.