A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, kedy vyšiel prvý telefónny zoznam na svete a tiež aj to, kto a kedy zostrojil prvé vozidlo poháňané parou určené na ťahanie kanóna.

 

,,Hovorí sa, že kto si chce aspoň trošku uľaviť od stresu, osamelosti alebo si vylepšiť celkovú kvalitu života, nájde odpoveď vo zverimexe alebo v útulku. Zrejme to nebude mýtus, pretože vedecké poznatky túto teóriu podporujú. Mačky a psy, teda duo, ktoré je medzi chovateľmi najobľúbenejšie, sú predmetom výskumu najčastejšie, a tak toho o ich vplyve na ľudské zdravie vieme najviac. K domácej terapii sa ale hodí aj množstvo ďalších, i trochu netradičných živočíchov.Nielenže nám život obohatia, ale ho aj predĺžia. Vedci miláčikov spájajú s nižším krvným tlakom, prevenciou kardiovaskulárnych chorôb a s vyššou celkovou kondíciou. Tú majú hlavne majitelia psov – venčenie sa im postará o každodenný pohyb na čerstvom vzduchu bez ohľadu na počasie, ročné obdobie a na to, či sa im akurát chce, alebo nie.“

,,Činčily sú malí a roztomilí, juhoamerickí prisťahovalci. Vďaka hebkej srsti, dlhým ušiam a huňatému chvostu si tieto zvieratká rýchle získali ľudské srdcia. Nie je však hlodavec ako hlodavec.Existujú dva druhy činčíl: činčily krátkochvosté a dlhochvosté. Všetky pokusy o domestikovanie krátko-chvostých činčíl zlyhali. Činčily dlho-chvosté sú teda predkami našich domácich miláčikov. Pôvodne žili činčily len v pustých andských oblastiach Južnej Ameriky, dlho pred začiatkom ich chovu v Európe. Zatiaľ čo činčily krátko-chvosté žijú vo vyšších polohách v Andách vo výške 3500 až 4500 metrov nad morom, činčily dlho-chvosté možno nájsť len vo výške 1 000 až 2 500 metrov.“

 

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.