A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktorý americký prezident je obrovským fanúšikom Harryho Pottera a tiež aj to, ktorým zdravotným problémom zabraňuje káva.

 

,,Pozrime sa na teplotu. Až donedávna vedcov táto otázka trápila, tvrdí Lidunka Vočadlová z britskej University College of London. „V roku 2013 získali moji francúzski kolegovia zatiaľ najpresnejší odhad o teplote zemského jadra,“ hovorí Vočadlová.„Na železo pôsobili tlakom len o niečo cez polovicu väčším ako je ten v jadre. Na základe toho zistili, že aj vzhľadom na iné prvky v jadre je jeho teplota okolo šesťtisíc stupňov Celzia,“ tvrdí.Približne také teplo je aj na povrchu Slnka. Kde sa ale v jadre vzalo? Vznikať začalo už pri formovaní planéty a dnes sa tvorí najmä trením a rozkladom rádioaktívnych materiálov. Napriek tomu však chladne, avšak nebojte sa. Teplota klesá o sto stupňov Celzia každú miliardu rokov.“

,,Európske smernice neodporúčajú viac ako 400 mg kofeínu denne. Priemerná šálka kávy obsahuje od 70 do 140 mg kofeínu. Znamená to, že bezpečným množstvom sú 3 až 5 šálok. Odborníci z tímu Kodanskej univerzitnej nemocnice v Dánsku napriek tomu tým, ktorí trpia žlčníkovými kameňmi, odporúčajú vypiť denne 6 a viac šálok. Až toto množstvo totiž podľa nich výrazne znižuje riziko vzniku kameňov. Ak si neviete predstaviť, že by ste mali do seba denne dostať toľko kávy, skúste to aspoň s jednou až tromi šálkami. Vypitím jednej denne sa podľa expertov riziko vzniku či postupu ochorenia žlčníka znížilo o tri percentá, ďalšími šálkami percentá o niečo pribúdajú.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.