Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, za koľko dolárov sa predala najdrahšia minca na svete a tiež aj to, v ktorom roku získali ženy v Saudskej Arábii právo šoférovať.

 

,,Obdivuhodné vlastnosti včelieho medu, medzi ktoré patrí aj jeho neuveriteľne dlhá trvanlivosť bez špeciálnych podmienok skladovania, ľudia poznajú už dlho. Archeológovia často nachádzajú dokonale zachovalý a stále jedlý med starý tisíce rokov – napríklad v egyptských hrobkách. Najstaršia sladká pochutina sa našla v šľachtickej hrobke neďaleko gruzínskej metropoly Tbilisi a pýšila sa vekom približne 5 500 rokov.Tajomstvo „dlhovekosti“ medu tkvie predovšetkým v jeho chemickom zložení. Obsiahnuté cukry sú hygroskopické, čo znamená, že absorbujú vzdušnú vlhkosť. Ak sa však nový med pred skladovaním dobre utesní, vlhkosť vstrebávať nemôže a výrobok vydrží v nezmenenej podobe prakticky navždy. Prírodný produkt má navyše pH okolo 3 – 4,5 ktoré zlikviduje všetko, čo by v iných látkach mohlo prežiť.“

,,Saudská Arábia od 24. júna 2018 umožnila ženám šoférovať. Stalo sa tak na základe nariadenia, ktorým saudskoarabský kráľ Salmán inštruoval vládne orgány, aby vydávali vodičské preukazy mužom aj ženám.Saudská Arábia bola doposiaľ jedinou krajinou na svete, v ktorej mali ženy zakázané šoférovať. Za porušenie tohto zákazu im pritom hrozili pokuty aj väzenie.Ženy vyrazili s autami do ulíc už niekoľko minút po polnoci, keď začalo platiť nové nariadenie.Zrušenie zákazu patrí k sérii reforiem zameraných na väčšie práva žien, ktoré sú pripisované vplyvnému saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.