Zopár zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #938: koľko e-mailov je denne poslaných a niečo o členoch poroty na súdnom pojednávaní

11109

A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko e-mailov je denne poslaných a tiež aj to, koľko cigariet denne by ste museli vyfajčiť, aby to bolo pre vaše telo rovnako neprospešné ako samota.

 

,,Človek je tvoj spoločenský, to je stará známa pravda. Potrebuje blízkych k prežitiu. Možno si si aj ty sám na sebe všimol, o koľko si šťastnejší, keď máš stále nejaký program s kamarátmi, bavíš sa, máš sa s kým porozprávať. A potom príde zrazu obdobie, napríklad skúškové, kedy si viac – menej izolovaný od sveta a cítiš ako upadáš na duchu. Dôvodom je, okrem stresu a únavy, aj samota.Americkí odborníci skúmali účinky sociálnej izolácie a osamelosti na 218 ľuďoch. Podľa výsledkov je u osamelého jedinca až o 50% vyššie riziko predčasnej smrti. Zároveň tvrdia, že samota môže byť pre človeka nebezpečnejšia ako obezita a fajčenie. Aj keď je osamelosť často spájaná len so psychickým zdravím, vedci varujú aj pred ďalšími následkami. Osamelí ľudia sú častejšie chorí a počas choroby sa im symptómy prejavujú v horšej miere ako u ľudí, ktorí sú v psychickej pohode.“

,,Naše nočné fantázie sú jedným z mnohých „vtipov“ nášho mozgu, ktoré nás takmer každý deň po zobudení mätú. Je tu však jedna otázka, ktorá sa objavuje pomerne často a vedci ju dostávajú pravidelne. Aké je snívanie, keď je človek slepý?Štúdia, ktorá sa práve odpoveďou na túto otázku zaoberá, bola publikovaná v Sleep Medicine v roku 2014 a zaoberala sa zmyslovou stavbou snov u nevidiacich ľudí. Neurológovia z univerzity v Kodani zhromaždili 25 nevidiacich, z ktorých 11 boli nevidiaci od narodenia a 14, ktorí oslepli po dosiahnutí 1 roka života. V priebehu 4 týždňov si mali všetci viesť snový denník. Štúdia zistila, že nevidiaci účastníci majú oveľa viac rozvinuté ostatné zmysly a v snoch počuli oveľa viac zvukov, mali živšie pocity, chute a vône. Vidiaci si väčšinou vedia spomenúť skôr na vizuálne vnemy zo sna.“

 

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Adam Heindrichovsky
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre