Zopár zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #949: ktorý štát je najväčším vývozcom spermií na svete a niečo o psoch

9638

V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, ktorý štát je najväčším vývozcom spermií na svete a tiež aj to, čo vyrábali ženy v starovekom Grécku z chleba.

 

,,Bádatelia zo Stevens School of Business, Temple University a Baruch College skúmali, či vôňa kávy môže ovplyvniť kognitívne funkcie, teda napríklad pamäť a koncentráciu, aj keď napríklad nápoj ani neobsahuje kofeín. Pri jednom z pokusov sa vedci zamerali na výkon stovky študentov obchodnej školy pri skúške spočívajúcej z desiatky príkladov z algebry. Študentov rozdelili do dvoch skupín, pričom jedna spracovávala zadania v miestnosti, v ktorej bola cítiť káva. Druhá skupina skúšku absolvovala v miestnosti bez akéhokoľvek zápachu. Vedci konštatovali, že oveľa lepšie výsledky dosiahli študenti z prvej skupiny.Aby zistili, či to bola naozaj vôňa kávy, ktorá viedla k lepšiemu sústredeniu, a tým pádom k lepšiemu výkonu, zostavili vedci pre dve stovky študentov dotazník. Otázky sa týkali toho, či študenti veria, že výkon človeka môžu ovplyvniť rôzne vône. Študenti v dotazníku uviedli, že ak by cítili kávu, mali by dojem, že sa lepšie koncentrujú a majú viac energie.“

,,Pristihli ste sa niekedy pri „zabíjaní“ času pozeraním videí s rozkošnými alebo vtipnými zvieratkami? Aj keď sa takéto pozeranie často zvrtne v prokrastináciu a odkladanie dôležitých úloh, môže prispieť aj k väčšej psychickej pohode. J.G. Myricková z Indiana University v roku 2015 skúmala, aký efekt má na človeka pozeranie vtipných videí mačiek na internete. Zistila, že hoci u niektorých ľudí takéto trávenie času vyvoláva pocity úzkosti a viny z toho, že ho nevyužívajú na niečo zmysluplnejšie, väčšina ľudí sa po pozretí cítila lepšie. Zlepšila sa im nálada, mali viac energie, boli šťastnejší, pokojnejší, necítili hnev a ani úzkosť. Pozitívne emócie zažívali aj vtedy, keď video zdieľali na sociálnych sieťach s inými ľudmi. Opisovali pri tom pocity uspokojenia a radosti z toho, že ním možno zlepšili náladu aj niekomu inému.Autorka štúdie predpokladá, že takáto forma digitálnej zvieracej „terapie“ môže v budúcnosti pomôcť ľuďom, ktorí domáceho miláčika nechcú alebo mať nemôžu z dôvodu rôznych alergií či iných chorôb.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Adam Heindrichovsky
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre