Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ako dlho dokáže zostať leopard v jednej polohe a tiež aj to, koľko dolárov stojí najdrahšia pizza na svete a ako dlho trvá jej príprava.

 

,,Plávanie je jeden z najzdravších a najpríjemnejších športov. Zdravotné účinky plávania vyplývajú predovšetkým zo špecifických vlastností prostredia, v ktorom sa plávanie uskutočňuje, ako i z povahy celého pohybu. Na telo človeka ponorené do vody pôsobí vztlak vody. Vztlak vody a horizontálna poloha pri plávaní znižujú statickú zložku svalovej práce. Máloktorý šport tak všestranne rozvíja základné funkcie ľudského organizmu ako plávanie, ktoré priaznivo pôsobí na rozvoj srdcovo-cievneho a dýchacieho systému i nervového a pohybového aparátu.Činnosť srdcovo-cievneho systému je pri plávaní výrazne ovplyvnená horizontálou polohou plávajúceho a jeho ponorením vo vode. Pravidelná činnosť svalov a pravidelné dýchanie uľahčujú cirkuláciu krvi. Pri plávaní je srdce menej namáhané, pretože nemusí prekonávať gravitáciu pri čerpaní krvi z dolných končatín. Pri ponorení do vody s teplotou 18-30 ºC nastáva väčšinou pokles srdcovej frekvencie. Pri ponorení do vody s teplotou 35-37 ºC alebo pod 15ºC srdcová frekvencia stúpa.“

,,Hovoríme o ostrovoch Westray a Papa Westray, o ktorých by si z dostatočnej výšky mohol povedať, že sú od seba vzdialené iba niekoľko desiatok metrov, ale v skutočnosti je medzi nimi medzera široká až 2,7 kilometra. Z ostrova na ostrov lieta letecká spoločnosť Loganair a už v dokumentoch to musí úradníkom prísť nanajvýš úsmevné, keďže oficiálna dĺžka letu je ustanovená na 2 minúty. Čas dve minúty by sme mohli považovať za ten z toho pesimistickejšieho súdka, pretože stačia ideálne podmienky bez výrazného vetra a lietadlo dokáže na druhé letisko doplachtiť za neuveriteľných 47 sekúnd.Ako sa dá predpokladať, medzi ostrovmi nelieta obrovský stroj, ale iba menšie lietadlo, ktoré bohužiaľ svojim pasažierom neponúka žiadnu obsluhu a jedlo či nápoje, pretože by ho za ten čas ani nestihli otvoriť. Letenka v tomto prípade stojí približne 28 eur a medzi najčastejších cestujúcich sa neradia iba obyčajní obyvatelia ostrovov, ale skôr zamestnanci a misionári, ktorí najmä ostrov Papa Westray navštevujú, aby zrelaxovali, oddýchli si od ruchu veľkomesta a postarali sa o približne 70 obyvateľov žijúcich na ostrove.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.