V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, ako sa trestalo zabitie mačky v starovekom Egypte a tiež aj to, v ktorom štáte je zakázané postaviť dom, v ktorom sa nebude nachádzať bidet.

 

,,Magické huby patria medzi nelegálne drogy. To je fakt, ktorý nik nepopiera a o ktorom sa nediskutuje. Ich užívanie môže navodiť transcendentálne no aj traumatizujúce stavy. Na druhej strane, látky, ktoré môžu za psychedelické vlastnosti týchto drog, pomáhajú vedcom a psychiatrom pochopiť stále nie dostatočne odhalený potenciál nášho mozgu, našej osobnosti a otvárajú skryté alternatívne možnosti liečby psychických porúch.Halucinogénne vlastnosti niektorých húb a ich použitie v liečivých a duchovných rituáloch sú známe už stáročia u pôvodných obyvateľov Európy a Ameriky, no psilocybín prvýkrát izoloval až v roku 1958 doktor Albert Hofmann, ktorý stál aj za objavom dietylamidu kyseliny lyzínovej (LSD).“

,,V roku 1978 sa v Pakistane odohral jeden z najdôležitejších paleontologických objavov 20. storočia. Americkí výskumníci Philip Gingerich a Donald Russell tu objavili približne 50 miliónov rokov starú nekompletnú lebku. Osobitosti v postavení ušných kostí a stavba mozgovej dutiny jednoznačne ukázali, že išlo o rod veľryby. Veľmi primitívnej veľryby. Nákovka v strednom uchu bola svojím tvarom prechodná medzi nákovkou dnešných suchozemských cicavcov a veľrýb. Zuby okrem veľrýb evokovali vymreté pevninské dravce mezonychidy. Paleontológovia nadobudli presvedčenie, že tvor, ktorého pomenovali Pakicetus, teda veľryba z Pakistanu, bol prechodným článkom medzi morskými veľrybami a suchozemskými cicavcami. Predstavovali si ho ako zviera podobné tuleňovi, žijúce obojživelným spôsobom života.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.