A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko mobilných telefónov predávaných v Japonsku je vodotesných a tiež aj to, prečo pri hľadaní adresy alebo parkovacieho miesta znižujeme hlasitosť na rádiu.

 

,,Hluk je zvuk rušivého charakteru, ktorý je nežiaduci alebo škodlivý. Bezprostredne pôsobí na našu psychickú kondíciu a môže vyvolať únavu, mrzutosť, útlm pamäti, stratu pozornosti, ale aj agresivitu a depresiu. Dlhodobé vystavovanie sa nadmernému hluku spôsobuje zvýšený krvný tlak, chronickú únavu, nespavosť, ale tiež zvýšenie rizika infarktu a v neposlednom rade aj zhoršenie sluchu. Staré známe „ticho lieči“ teda nie je len prázdnou frázou. Ľuďom, ktorí sú dlhodobo vystavení hluku okolo 70 dB, hrozí poškodenie sluchu, pri dlhodobom pôsobení hluku nad 85 dB dokonca až strata sluchu. Takáto chronická porucha sluchu je nezvratná.“

,,Škatuľky od cigariet nám ponúkajú rôzne škaredé obrázky orgánov, vážne poškodených fajčením. Rakovina, infarkt či život skrátený o niekoľko rokov sú očividne hrozby príliš vzdialené na to, aby donútili ľudí prestať s tabakovým „potešením“, pokým nie sú sami vystavení ochoreniu.Fajčenie spôsobuje rozpad elasticínu v pleti a uvoľňuje enzým, ktorý degraduje kolagén. Následky sú jasné. Pleť sa stenčuje a tvoria sa vrásky.Pravidelné fajčenie vytvára i vrásky mechanického pôvodu. Sťahy pier pri vdychovaní dymu tvoria vrásky okolo pier. Časom sa vrásky prehlbujú a vytvoria dve hlboké čiary od okolia kútikov úst k nosu. Fajčiara spoznáte ľahko i na očiach, v okolí ktorých má výrazné vrásky. Okolie očí je mimoriadne citlivé, stenčenie kože a úbytok elasticínu a kolagénu sa preto veľmi rýchlo prejaví práve v tejto zóne. Hoci si to fajčiari neuvedomujú, pri fajčení prižmurujú oči, čo prehlbuje i mechanické tvorenie vrások práve v okolí očí.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.