Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ako dlho trvalo postaviť šikmú vežu v Pise a tiež aj to, čo spravil raz lupič, ktorý sa vlámal k Eminemovi.

 

,,Stavba šikmej veži v Pise začala v auguste roku 1173 pod vedením architekta Bonanna Pisana. Dokončenie stavby sa udialo však až v roku 1350 architektom Tommasom Pisanom, ktorý tu pristavil zvonicu so siedmymi zvonmi, pričom každý je naladený na sedem rôznych hudobných tónov. Hmotnosť najväčšieho zvonu dosahuje až 3,5 tony. Najväčší zvon v Pise pochádza z roku 1655, avšak tým najstarším zvonom je zvon Pasquarreccia. Aj keď na samom začiatku výstavby veža v Pise nebola zďaleka taká šikmá, neskôr vplyvom problémov so statikou (vzhľadom na nevhodný povrch – zasypané koryto rieky) sa začala nakláňať a to až do tej miery, že od roku 1990 bola prechodne pre verejnosť uzavretá. Následne v roku 1993 tu bolo nainštalovaných až 800 ton olovených dosiek do zeme na severnej strane ako protizávažie. Našťastie po tejto stabilizácii už bola veža v Pise turistom opäť sprístupnená (od 15.12.2001).“

,,Obsah vajíčok je pre naše zdravie naozaj prospešný – sú v nich zastúpené esenciálne aminokyseliny, ktoré do tela dostaneme len stravou keďže si ich telo samo nevie vyrobiť. Obsahujú i mnoho vitamínov (A, D, E, K a celý komplex vitamínov B), minerálna látky ako železo, fosfor či síra a bioaktívne zložky ako karotenoidy a fosfolipidy. Bielkoviny získané z vajec sú navyše biologicky hodnotnejšie ako tie z mlieka alebo mäsa.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.