V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, kto veril, že jedinou funkciou mozgu je tvorba hlienu a tiež aj to, na čo treba myslieť, keď potrebujete nutne na malú potrebu a treba vám udržať moč.

 

,,Najznámejšími hormónmi šťastia sú nepochybne endorfíny. Sú úžasné v tom, že nielen že spôsobujú pocity šťastia a nadšenia, ale ako prirodzené analgetiká pomáhajú tlmiť bolesť. Tvoria sa pri činnostiach, ktoré vám prinášajú radosť, či už sa venujete nejakému koníčku alebo konzumujete obľúbené jedlo. Vylučujú sa do tela pri vašich obľúbených aktivitách od kreslenia, hry na hudobnom nástroji až po behanie a ďalšie druhy športu, ktoré máte radi, pretože ich môžete aktivovať aj pohybom.“

,,Existuje niekoľko vysvetlení, niektoré majú biochemickú podstatu, iné vychádzajú skôr z ľudského správania. Duševné výhody cvičenia majú neurochemický základ. Cvičenie znižuje hladinu stresových hormónov ako adrenalín a kortizol. Stimuluje tiež produkciu endorfínov – chemických látok v mozgu, ktoré sú prirodzenými prostriedkami proti bolesti a zlepšujú náladu. Endorfíny sú zodpovedné za pocit nadšenia, oddychu a optimizmu, ktorý pociťujeme po mnohých tvrdých tréningoch alebo aspoň v sprche po docvičení. Ten pocit je skutočne na nezaplatenie.Pravidelné cvičenie ovplyvňuje aj naše správanie, resp. má emocionálny prínos do našich životov. Tým ako sa nám postupne zužuje pás, zvyšuje sa nám sila a vytrvalosť, zlepšuje sa nám aj pohľad na samého seba. Získate pocit „majstrovstva”, pýchy (tej dobrej) a sebavedomia. Vaša obnovená energia vám pomôže uspieť v mnohých úlohách a disciplína z pravidelného cvičenia vám pomôže dosiahnuť ďalšie dôležité životné ciele. Preto je cvičenie tak úžasné.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.