A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktoré zviera má lepší čuch ako psy alebo akýkoľvek iný cicavec a tiež aj to, ktorá krajina v roku 2004 zakázala bozkávanie na verejnosti.

 

,,Avšak najúžasnejšou zbraňou medveďa je jeho nos. Vnímanie zrakom má v lese mnoho prekážok, medvede vnímajú oveľa širšiu perspektívu vďaka čuchu. V tvárovej časti lebky sa nachádza nosová dutina – zložito konfigurovaný priestor, v ktorom je obrovské množstvo nervových zakončení. V nej dve veľmi citlivé komory prijímajú, analyzujú a zhromažďujú všetky pachové stopy. Plocha ich povrchu je stokrát väčšia ako u človeka a sú pokryté receptormi s miliardou zmyslových buniek. Tieto bunky sú spojené s desiatimi miliónmi nervových vlákien, ktoré vysielajú elektrické signály priamo do mozgu. Takto nie sú vybavené ani psy, hoci ich čuch je stokrát citlivejší ako čuch človeka, u niektorých druhov je to dokonca 300-krát. Najnovšie vedecké štúdie ukazujú, že medvede majú čuch ešte 7-krát lepší ako najlepší stopársky pes, a teda 2 100-krát lepší ako človek.“

,,Nedostatok toaliet nepredstavuje len nočnú moru pre hygienikov, ekologickú záťaž, ale aj vážny sociálny problém.V subsaharskej Afrike, ale aj v Indii sa opakovane stáva, že mladé ženy alebo dievčatá znásilnia na odľahlom mieste, kam sa idú ukryť, aby mohli vykonať potrebu. Mnohí rodičia preto radšej nepúšťajú dcéry do školy.Kým chlapci sa so školou bez toalety vyrovnajú pomerne ľahko, zabezpečiť pre dievčatá aspoň zdanie súkromia je ťažšie. To len komplikuje snahy sprístupniť vzdelávanie obom pohlaviam. Keď  v Demokratickej republike Kongo začali s výstavbou toaliet v školách, rodičia tam konečne začali posielať aj dievčatá, lebo mali istotu, že ich niekto neprepadne, keď si budú potrebovať odskočiť.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.