V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, čo sa deje s vašimi nechtami, keď vám je zima a tiež aj to, ktoré dve planéty v našej slnečnej sústave nemajú žiadne mesiace.

 

,,Farbu očí určujú pigmentové bunky – melanocyty, tie produkujú farbebný pigment  melanín. Melanín spôsobuje aj zafarbenie dúhovky.Pri narodení nie je ešte ukončená pigmentácia očnej dúhovky  melanínom, čiže málo pigmentu melanínu spôsobuje, že oči sú svetlomodré.  Ak  bude melanínu viac, budú oči tmavomodré, zelené, hnedé či dokonca výrazne tmavohnedé.Ako sme spomínali, po pôrode má bábätko len veľmi málo melanínu. Postupne, ako sú jeho oči vystavované slnečnému žiareniu,  melanocyty v dúhovke začnú  produkovať pigment melanín a farba očí sa bude meniť a väčšinou podobať na farbu očí rodičov.V ďalších mesiacoch sa uloží v očnej dúhovke viac pigmentu a oko nadobudne skutočnú farbu. Táto premena však bude veľmi postupná a farba očí sa bude meniť veľmi pomaly.Reálnu farbu nadobudne oko bábätka medzi 6. mesiacom až prvým rokom. Pigmentácia oka však bude úplne kompletná do tretieho  roka života, čiže až vtedy bude  farba očí úplne konečná.“

,,V Nórsku je univerzitné štúdium bezplatné pre všetkých študentov bez ohľadu na úroveň štúdia alebo štátnu príslušnosť. Väčšina vysokoškolských programov sa vyučuje len v nórčine a medzinárodní študenti musia preukázať doklad o kvalifikácii nórskeho jazyka, aby mohli študovať na tejto úrovni. Čoraz bežnejšie sú programy v magisterskom a doktorandskom stupni v angličtine, ktoré sú tiež zadarmo.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.