V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, približne koľko zrniek piesku sa nachádza na našej Zemi a tiež aj to, čo ukradol prenasledovateľ kráľovnej Viktórií, keď sa vkradol do Buckinghamského paláca.

 

,,Nyffeler a Birkhofer prišli na to, že celková populácia pavúkov na Zemi ročne skonzumuje od 400 do 800 miliónov ton potravy. Autori uvádzajú, že celé ľudstvo za jeden rok skonzumuje približne 400 miliónov ton mäsa a rýb, takže keby sa mali pavúky živiť len našou potravou, zrejme by zostali hladné.Ako však uvádzajú, keby si spočítal celkovú biomasu, a teda hmotu ľudstva na Zemi, prišiel by si k číslu presahujúcemu hodnotu 360 miliónov ton.Všetci ľudia dohromady na našej planéte preto dosahujú takúto hmotnosť, čo by teoreticky znamenalo, že keby pavúky začali spolupracovať, za rok by mohli zjesť každého človeka. Ak do úvahy zoberieme odvážnejšiu hodnotu, že pavúky skonzumujú až 800 miliónov ton potravy ročne, ľudstvo by mohli zjesť dvakrát.Pri pohľade na štúdiu hneď pochopíš, že výskumníci sa pri výpočtoch zapotili. Zistili, že na svete by malo priemerne žiť približne 131 pavúkov na jeden meter štvorcový, pričom počet týchto živočíchov sa samozrejme líši v jednotlivých oblastiach našej planéty.“

,,To, že sa následkom nevyspatia zhorší schopnosť koncentrácie, motivácia, vnímanie a ďalšie mentálne procesy, je pravdepodobne všetkým známe. Všetci určite dobre poznáme, že ak sa zle vyspíme, naše schopnosti v škole či v práci výrazne klesajú. Hlava jednoducho odmieta spolupracovať. A to nie je len pocit unavených ľudí, ale aj vedecky podložená vec. Vedci dokonca odhalili, že spánková deprivácia sa s vami môže aj zlomyseľne pohrať. Vplyvom nedostatku spánku totiž niektorí ľudia mali falošné spomienky a opisovali veci, ktoré sa nikdy nestali. Bez spánku jednoducho nastáva v ľudskom mozgu chaos. Ani nálada nie je dobrá. Keď sme nevyspatí, všetko nám pripadá čierne, namáhavé a celkovo to za veľa nestojí.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.