A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ktorá armáda má viac koní ako tankov a tiež aj to, koľko horolezcov úspešne dosiahlo vrchol Mount Everestu.

 

,,Tetrachromatia znamená, že človek má v oku až 4 druhy vnemových buniek. To mu dovoľuje vidieť až 99 miliónov rôznych farieb. Na porovnanie, bežný človek dokáže rozoznávať asi len 1 milión farieb, pretože jeho oko obsahuje len tri druhy čapíkov. Ide vlastne o genetickú mutáciu oka, ktoré sa takto dokáže vyvinúť na oveľa dokonalejší orgán, podobný ako majú vtáky či ryby. Zaujímavosťou je, že táto mutácia sa vyskytuje len u žien. U žiadneho muža nebola dodnes tetrochromatia zistená.Na druhú stranu si ženy s tetrochromatiou túto zvláštnosť pravdepodobne ani neuvedomujú. Naše videnie je totiž tak obmedzené, že si to, že vnímajú až 99 miliónov farieb, ani nevšimnú. Ak však máte pocit, že farby vnímate inak ako ostatní, ktovie… Možno patríte medzi 12% populácie, ktorí majú túto superschopnosť.“

,,Dĺžku pamäti dokladajú vedci na príklade dvoch samíc Allie a Bailey. V mladom veku sa spolu zdržiavali na Floride v jednom delfináriu. Bailey však potom zamierila na Bermudy. Keď počula hlas Allie, zareagovala okamžite veľmi silno, hoci sú oddelené už viac ako 20 rokov.Autori štúdie sa domnievajú, že táto dlhodobá pamäť je produktom komplexných sociálnych vzťahov, ktoré sa medzi delfínmi vyvinuli. „Je pre ne dôležité pamätať si volanie delfínov, s ktorými sa v minulosti stretli, aby sa mohli rozhodnúť, či ide o niekoho, s kým je dobré sa stretnúť alebo nie,“ vysvetlil Bruck.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.