V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko druhov zvierat vyhubili ľudia za posledných 500 rokov a tiež aj to, koľko používateľov internetu pripúšťa, že sa snažili vygoogliť sami seba.

 

,,V posledných storočiach zmizli z našej planéty stovky rastlinných a živočíšnych druhov. Hoci človek vyhubil mnoho druhov aktívnym lovom kvôli potrave alebo zo strachu pred nimi, najkritickejších je ostatných sto rokov.Za toto obdobie sme väčšinu druhov navždy vymazali nie pre získanie potravy, ale zásahmi do prírody, ktoré spôsobili také zmeny životného prostredia, ktoré boli pre tieto druhy neprijateľné a znamenali ich koniec.Správa najstaršej a najväčšej celosvetovej environmentálnej organizácie – Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN) – tvrdí, že za posledných 500 rokov zmizlo z našej planéty 322 druhov. Ďalších 58 druhov prežíva iba v umelom prostredí zoologických či botanických záhrad.Tieto čísla sú však v skutočnosti omnoho vyššie, niektoré druhy totiž vyhubíme skôr, ako ich stihneme objaviť. Vakovlk tasmánsky, dront nelietavý, holub sťahovavý, moa, tur divý, tuleň karibský a mnohé ďalšie druhy patria už len minulosti. Vyhubil ich človek. Tu sú príbehy niektorých z nich.“

,,Autori štúdie publikovanej v American Journal of Human Biology sa v tetovacích štúdiách pýtali klientov, koľko tetovaní majú a koľko času približne im kerky zabrali. Potom analyzovali vzorky ich slín pred a po tetovacom zákroku. Merali pritom hladiny imunoglobulínu A – protilátok, ktoré vystieľajú tráviaci i dýchací systém – a kortizolu, stresového hormónu, ktorý imunitnú reakciu potláča. „Imunoglobulín A je prvou líniou obrany pred bežnými infekciami, ktorým čelíme, ako je nádcha,“ vysvetľuje doktor Christopher Lynn, autor štúdie.Prečo ho ale najnovšie vedci tak ospevujú? Kľúčom je dať sa potetovať viackrát. Klientom, ktorí si nechali telo ozdobiť opakovane, totiž imunoglobulíny neklesali. Naopak, ich telá sa stabilizovali oveľa rýchlejšie ako u nováčikov. A vysvetlenie?Kým prvýkrát telo zareaguje na atrament a minizranenia ako na podnet, na ktorý treba útočiť, pridávaním obrázkov si na tento podnet zvyká. Tento jav môžete prirovnať k tomu, čo imunológovia nazývajú desenzibilizácia – teda postupné pridávanie dávky, až si alergén prestanete všímať. Opakované návštevy u tatéra vám teda imunitný systém pravdepodobne posilní.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.