V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, ako môžete u seba rozvinúť trvalú paralýzu nôh a tiež aj to, v ktorom roku manželstva je väčšina párov najšťastnejšia.

 

,,Chicagský gangster Al Capone se do dejín zapísal ako brutálny zločinec a neľútostný šéf podsvetia. Osudným sa mu však nestali vraždy, násilie či organizovaný zločin.Do väzenia sa nakoniec dostal z prozaického dôvodu – za daňové úniky. Capone, ktorý sa vo svojich najlepších rokoch stal celebritou a hral sa aj na mecenáša, zomrel pred 70-timi rokmi 25. januára 1947.“

,,Ešte v polovici januára o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Výrazne klesol počet ochorení ako chrípka, zápal pľúc alebo priedušiek. „Takmer vo všetkých sledovaných týždňoch v aktuálnej chrípkovej sezóne dosahuje chorobnosť na ARO menej ako polovicu chorobnosti v rovnakých týždňoch predchádzajúcej sezóny,“ priblížil 15. januára hlavný hygienik SR Ján Mikas. Výrazný medziročný pokles počtu akútnych respiračných ochorení je podľa neho očakávaným vedľajším efektom opatrení prijatých na zamedzenie šíreniu ochorenia COVID-19. Dôležitú úlohu zohralo najmä zníženie stretávania sa ľudí, nosenie rúšok, telemedicína a sociálny odstup pri stretnutiach.Výskyt chrípky a chrípke podobných ochorení po minulé roky prerástol zväčša na prelome januára a februára do celoštátnej chrípkovej epidémie. Podľa Mikasa, ak sa bude pokračovať v trende dodržiavania prísnych opatrení, k chrípkovej epidémii tento rok nemusí dôjsť. „Na chrípku aj COVID-19 totiž môžeme ochorieť súbežne. Pri ochorení spôsobenom jedným vírusom sa dokonca zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia sa ďalším vírusom alebo baktériou, pretože organizmus je oslabený. Súbežný priebeh chrípky a COVID-19 môže významne zhoršiť zdravotný stav,“ upozornil Mikas.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.