A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, v koľkých rokoch sa dozvie priemerné dieťa pravdu o Ježiškovi a tiež aj to, koľko percent vegánov a vegetariánov sa nakoniec vráti späť ku konzumácii mäsa.

 

,,Ľudia, ktorí sa vyhýbajú mäsu, častejšie trpia duševnými problémami, ako napríklad depresiou či úzkosťami, tvrdí štúdia, o ktorej píše magazín Muscle & Fitness. Doktorka Urska Dobersek pracujúca na katedre psychológie na University of Southern Indiana povedala, že vzťah medzi vyhýbaním sa mäsitej strave a duševnými poruchami ju skutočne prekvapil.Výskumníci sa zamerali na 18 štúdií, z ktorých v drvivej väčšine vychádzalo, že osoby konzumujúce mäso mali lepšie psychické zdravie. Opačný výsledok, kedy sa zdravou psychikou mohli pýšiť vegáni a vegetariáni, pozorovali len v troch prípadoch.Jedna z teórií, prečo je tomu tak, odkazuje na sociálnu stigmu, respektíve na to, že spoločnosť vegetariánov a vegánov mnohokrát nerešpektuje. Nedá sa ale vraj vylúčiť, že živiny podporujúce psychické zdravie sa vo vegánskej či vegetariánskej strave nenachádzajú v dostatočnom množstve. Príčinu prepojenia medzi psychikou a stravou však vedci v štúdii nedokázali oficiálne potvrdiť. Dobersek uviedla, že by sa budúce štúdie mali sústrediť na dôvody, prečo sa mnohí vegáni a vegetariáni časom vrátia k jedeniu mäsa, a či za tým môžeme hľadať práve zhoršenú psychiku. Ďalšia štúdia totiž ukazuje, že sa až 84 % vegánov a vegetariánov po čase vrátilo ku konzumácii mäsitej stravy.“

,,Ak vás baví cvičenie, je to super základ. Pre ľudí, ktorí ale nie sú veľmi aktívni prospeje aj malá prechádzka hodinku denne, ktorá vás dokonalo nakopne, vyčistí mysel, pretože nezabudnite:“Každá aktivita sa počíta a každý pohyb je lepší ako žiadny.”Nielenže zhodíte pár kíl, okrem toho pravidelným pohybom a cvičením dokážete účinne uniknúť depresii a úzkosti a taktiež umožníte vášmu telu predchádzať ochoreniam srdca, cukrovky či infarktu následkom obezity. Ako sa hovorí “V zdravom tele zdravý duch”, takže šup šup na tréning.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.