V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko mačiek sa každoročne zje v Číne ako pochúťka a tiež aj to, o koľko percent môže chôdza znížiť riziko rakoviny prsníka.

 

,,Vieš, že je tvoj tím odhodlaný získať víťazstvo, keď dá gól už v druhej sekunde. Asi takto by sa dalo popísať futbalové stretnutie medzi škótskymi klubmi Clydebank FC a Maryhill FC. Práve jeden z futbalistov Maryhillu, Gavin Stokes predviedol famóznu strelu hneď po začatí zápasu, tá do bránky doletela v prvých stotinách druhej sekundy, čo je rozhodne číslo, ktoré si zaslúži veľkú pozornosť. Už je jasné, že ide o najrýchlejší gól v britskom futbale, nič však nie je rozhodnuté, čo sa týka svetovej úrovne.Doteraz najrýchlejší gól padol takmer presne v druhej sekunde zápasu v Saudskej Arábii od Nawafa Al-Abeda, kvôli nepresnosti kamier však nie je možné usúdiť, či ho tento britský gól prekonáva. S istotou vieme povedať len to, že v čase 2,1 sekundy už gól padol, najpresnejší odhad je 2,03, v takom prípade však najrýchlejší gól sveta padol práve na škótskom trávniku. Oba góly sú teraz vďaka tejto udalosti na druhej priečke. MImochodom, Maryhill nakoniec rozhodne vyhral s finálnym skóre 3:0.“

,,Experti zo Svetového fondu pre výskum rakoviny nedávno zverejnili veľmi zaujímavé vyhlásenie. Hovorí sa v ňom, že pravidelná telesná aktivita dokáže predchádzať tvoreniu zhubných nádorov. Ochranné účinky sú obzvlášť dobre preukázané u karcinómov hrubého čreva a u nádorov prsníka u žien po prechode.K takým záverom dospeli odborníci pri systematickom vyhodnotení najdôležitejších svetových štúdií. Napríklad veľká štúdia švédskych a amerických vedcov zistila, že telesná aktivita (zodpovedajúca každodennej rýchlej hodinovej chôdzi) znížila výskyt všetkých nádorov o 16 percent. Už polhodinový pohyb korešpondoval so znížením úmrtnosti na rakovinu o 33 percent. Prehľadová analýza (tzv. metaanalýza) 52 štúdií o rakovine hrubého čreva ukázala, že 5-6 hodín pohybu týždenne znižuje riziko o 21 až 30 percent.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.