Možno sa vám zdá, že Mikuláš je pre deti, no nie je to celkom tak. Povedzme si pravdu, koľko dospelých sa na tento deň teší a dostáva darčeky rovnako, ako ich ratolesti, aj keď možno v inej podobe. Tak či onak, tento deň vaše ratolesti a deti po celom svete milujú a je dobré vedieť, komu vlastne za tento „obdarúvaci“ deň vďačíme. Poďme sa pozrieť na zopár zaujímavosti zo života tohto svätca.

Foto od wikimedia

Fakt č. 1: Sv. Mikuláš sa narodil v 3. storočí nášho letopočtu a na území dnešného Turecka.

Fakt č. 2: Jeho rodičia pomáhali chorým ľuďom. Dokonca tak, že ich to pripravilo o vlastné zdravie a obaja zahynuli. Mikuláš zostal sirotou a okrem dobroty zdedil po rodičoch aj veľký majetok.

Fakt č. 3: Všetok majetok, ktorý vlastnil, rozdal chudobným.

Fakt č. 4: Najznámejší čin tohto dobráka bola zrejme záchrana troch dcér, ktoré chcel ich otec predať do nevestinca. A to preto, že nemal peniaze na ich vydaj. Mikuláš sa tak rozhodol nechávať na okne chudobného suseda po dobu troch večerov mešec s peniazmi, aby tak zabránil plánovanému činu otca. Hoci chcel, aby sa tento čin zachoval ako tajomstvo, predsa len sa rozšíril medzi ľudí. A tak sa začalo s nechávaním čižiem v oknách.

Fakt č. 5: Pomaranče a mandarínky sa dávajú do balíčkov údajne kvôli tomu, že práve pomaranče pripomínajú tri okrúhle peniaze, ktoré Mikuláš chudobnej rodine vtedy daroval.

Fakt č. 6: S rozdávaním darčekov do čižiem sa začalo v Holandsku.

Fakt č. 7: Podľa Mikuláša pomenovali mestá na Slovensku i v zahraničí. Ako príklad uvedieme Liptovský Mikuláš či Borský Mikuláš. Vo Francúzsku existuje mesto Saint Nicolas de Port, v ktorom na jeho počesť postavili aj nádhernú katedrálu.

Fakt č. 8: Je zaujímavé, že vo východných mestách je po Pannej Márii druhým najuctievanejším svätcom.

Fakt č. 9: Jeho pozostatky sú uschované v talianskom meste Bari. A symbolické je, že práve tvar Talianska pripomína čižmu.

Fakt č. 10: Mikuláš strávil sedem dlhých, ťažkých rokov uväznený a mučený kvôli svojej viere v Krista. Až kým mu prvý kresťanský cisár – Konštantín, v roku 313 neudelil slobodu tak, ako ďalším náboženským väzňom.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.