Adidas a Nike patria medzi najznámejšie značky na svete čo sa týka obuvi, rôznych doplnkov a šatstva. Svoje meno si budujú najviac v športovom priemysly, kde im patria prvé priečky v zisku i predajnosti. Ak sa chcete o týchto dvoch fenoménoch a večných rivaloch dozvedieť viac, neprestávajte čítať.

NIKE

nike fotografia
Foto od kaboompics

Fakt č. 1: Prvé topánky vyrobila táto spoločnosť za pomoci wafľovača, ktorý spôsoboval drážkovaný vzor podrážok. Ten totiž pomáhal bežcom na tratiach.

Fakt č. 2: Známu „fajku“, ktorú má Nike vo svojom symbole, navrhla študentka z Portlandskej univerzity za 35 dolárov. Neskôr však dostala akcie v hodnote až 640 000 amerických dolárov.

Fakt č. 3: V roku 1987 použila táto spoločnosť vo svojej reklame na model Air max ako prvá pesničku od Beatles. Pesnička nesie názov „Revolution“.

Fakt č. 4: Najväčšia kamenná predajňa Nike sa nachádza v Londýne na Oxford street a jej rozloha činí 3 901 metrov štvorcových.

Fakt č. 5: Každý rok sa predá viac ako 900 miliónov kusov oblečenia, obuvi a vybavenia tejto značky.

Fakt č. 6: Spoločnosť má patent na topánku, ktorá má zabudovanú technológiu prostredníctvom ktorej dokáže komunikovať so smartfónom.

Fakt č. 7: Nike je údajne najobľúbenejšou značkou ľudí narodených začiatkom 90. rokov minulého storočia a aj vďaka tomu si drží 62% na trhu so športovou obuvou.

Fakt č. 8: Tinker Hatfield, ktorý je navrhovateľom topánok pre Nike, navrhol v prvom Batmanovi topánky do lietajúceho skateboardu a tie nosil aj Michael J. Fox vo filme „Návrat do budúcnosti II“.

Fakt č. 9: Spoločnosť Nike zažalovala konkurenčná značka Converse neprávom. Žaloba sa ťahala dlho a Nike napokon musela zaplatiť 9 miliónov dolárov. Zaujímavé je, že o niekoľko rokov neskôr túto značku Nike kúpila.

Fakt č. 10: Hlavní predstavitelia spoločnosti boli bežci a najmä to bolo ich hnacím motorom vyrábať stále lepšie a lepšie tenisky. Išlo im o to, aby prinášali revolučné novinky na trh.

ADIDAS

adidas fotografia
Foto od Pexels

Fakt č. 1: V Bostone existovalo miesto, ktoré nieslo názov Adidas Park. Bolo špeciálne tým, že ste sa tam nemohli prechádzať v topánkach inej značky. Ak ste mali obuté topánky napr. od Nike, museli ste ich zahodiť.

Fakt č. 2: Tri prúžky sú neodmysliteľnou súčasťou značky. Pôvodne ich na topánky umiestňovali kvôli stabilite a nie kvôli štýlu.

Fakt č. 3: Po niekoľkých veľmi zlých rozhodnutiach v 90. rokoch minulého storočia spoločnosť Adidas takmer zbankrotovala.

Fakt č. 4: Teraz už veľmi známe šľapky vznikli preto, aby chránili nemeckých futbalistov pred chorobami, ktoré by mohli dostať v spoločných sprchách.

Fakt č. 5: „Adidas Superstar“ boli pôvodne určené pre basketbalistov, no na začiatku 90. rokov si získali priazeň najmä u skateboardistov. Neboli však vyrobené v Nemecku, ale vo Francúzsku a boli jediné tenisky od Adidasu, ktoré obsahovali zlatú farbu.

Fakt č. 6: Adidas je v súčasnosti značkou s najvyššími zárobkami vo svete futbalu.

Fakt č. 7: Bratia Dasslerovci sa počas II. svetovej vojny rozhádali a nikdy sa už neudobrili. Jeden z bratov sa preto rozhodol ísť svojou cestou a vytvoril značku Puma, ktorá bola aj je odvekým rivalom spoločnosti Adidas.

Fakt č. 8: Táto značka ako prvá predstavila mikročip vo svojich teniskách. Mikroprocesor Adidas tak umožňoval športovcom kontrolovať si napr. množstvo kalórií, ktoré spálili, alebo ich tempo.

Fakt č. 9: Zakladateľ spoločnosti – Adi Dassler, sa mal pôvodne stať pekárom.

Fakt č. 10: Legendárny basketbalista Michael Jordan bol veľmi blízko podpisu zmluvy s Adidasom, avšak na poslednú chvíľu sa rozhodol pre konkurenciu – značku Nike.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.