Korytnačky sú naozaj úctyhodné tvory. Už len z toho dôvodu, že ich pôvod sa datuje až do doby dinosaurov. Patria tak k najstaršej skupine plazov, aké v dnes poznáme. A vedeli ste, že ich pancier rastie spolu s nimi a nemôžu sa od neho oddeliť a takisto im slúži ako útočisko v prípade ohrozenia? Toto a ešte oveľa viac sa dočítate v článku.

turtles fotografia
Foto od RGY23

Fakt č. 1: Korytnačky patria k najstarších plazom na celom svete – sú staršie ako hady, krokodíly či aligátory. Tieto tvory sa dokonca datujú až do doby dinosaurov.

Fakt č. 2: Super odolný pancier pôsobí ako ochranný štít, ktorý ich chráni pred predátormi.

Fakt č. 3: Korytnačka má až okolo 60 kostí.

Fakt č. 4: Korytnačky rastú spolu so svojim pancierom, takže je nemožné, aby im vyrástol do takej veľkosti, že by ho nedokázali uniesť.

Fakt č. 5: Niektoré korytnačky sú mäsožravé, iné bylinožravé a niektoré sú omnivory – čiže zmes obidvoch.

Fakt č. 6: Ako iste viete, korytnačky sú známe tým, že sa dožívajú veľmi vysokého veku. A najstaršia zaznamenaná korytnačka zomrela v ohromnom veku – dožila sa 188 rokov.

Fakt č. 7: Bohužiaľ, mnoho druhov je ohrozených! Až 129 z približne 300 druhov korytnačiek sú podľa IUCN ohrozené alebo kriticky ohrozené. Najväčšie hrozby spočívajú v strate biotopu, pytliactve a nelegálnom obchode.

Fakt č. 8: Samce a samičky je možné identifikovať podľa zvukov, ktoré vydávajú pri párení.

Fakt č. 9: Dokážu dýchať cez kožu.

Fakt č. 10: Korytnačky žijú na každom kontinente okrem Antarktídy.

Fakt č. 11: Sú skvelými potápačmi. Jeden hlboký nádych im umožňuje udržať sa niekoľko hodín, ale aj dní pod vodou. Ležia na dne a potrebujú len veľmi málo kyslíka. No môže sa stať aj to, že na dne zostanú veľmi dlho a utopia sa.

Fakt č. 12: Vidia farby. Vedci zistili, že korytnačky majú dobrý zrak a sú obzvlášť citlivé na červenú farbu.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.