Určite ste už navštívili niektoré letisko či už ide o slovenske, alebo hociktoré zahraničné. A zrejme máte aj nejaké svoje obľúbené. No my sa teraz pozrieme na jedno z najkrajších letísk, ak nie vôbec najkrajšie. Postavili ho v úctyhodnej nadmorskej výške, až 1 400 m. n. m.. Nachádza sa v odľahlej dedinke severovýchodnej Indie, v blízkosti mesta Gangtok. Jeho rozloha je 370 hektárov a pristávacia dráha ponúka rozmery 1 700 m x 30 m. Nové letisko Pakyong postavené v prostredí Himalají je naozaj úchvatné.

Photo by youtube
Photo by youtube

Je tiež jedno z piatich najvyššie položených letísk v Indii a prvé „zelené letisko“, pretože bolo postavené na prázdnych poliach. Prvú skúšku podstúpi už tento týždeň, 4. októbra. Od letiska sa očakáva, že otvorí nové dvere pre cestovný ruch v tamojšom regióne a tiež mu výrazne pomôže. Z letiska budú odlietavať lietadlá dvakrát denne, a to do miest Kolkata a Guwahati. Zatiaľ bude tieto lety zabezpečovať letecká spoločnosť SpiceJet. Neskôr sa pridajú ďalšie.

„Toto letisko bolo postavené za 68,7 miliónov dolárov a to, akú prácu museli inžinieri vykonať, je naozaj ukážkové“, uviedla predsedkyňa vlády v Indii – Narendra Modi, na inauguračnom ceremoniáli letiska minulý týždeň.

Photo by youtube
Photo by youtube

Na hraniciach s Tibetom a Nepálom je Sikkim súčasťou východných Himálaji a domov pre takmer 30 horských vrcholov, vrátane 8 590 metrov vysokého vrchu Kanchenjunga, ktorý je zároveň tretím najvyšším vrchom na Zemi a najvyšší v Indii. V tejto oblasti nájdete tiež viac ako 200 jazier a 21 ľadovcov. Čo je tiež zaujímavé, že aj alpské a subtropické podnebie. Takmer tretinu štátu Sikkim pokrýva národný park Khangchendzonga zapísaný v UNESCO, spolu s prírodnou rezerváciou. Sikkim je prvou krajinou v Indii, ktorá je na 100% ekologická. 

„Sikkim patrí medzi najkrajšie indické krajiny. Tamojšie silné dažde spôsobujú, že pôda je veľmi plodná. No je to najmä Kanchenjunga, ktorá robí z tejto časti planéty magické miesto,“ uviedol Jon Stock. Iný muž, Sandipan Ghosh – tajomník Asociácie východných Himálajských túr sa zas k danej téme vyjadril takto: „Tento región prijíma veľký počet návštevníkov z Chennai, Hyderabadu alebo tiež z Mumbaia. Spojenie týchto miest je dôležité pre letisko aj z hľadiska zisku.“

Photo by youtube

Pakyong je jubilejným stým postaveným letiskom v Indii. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.