Dvojročný chlapec z Číny trpel vážnym genetickým ochorením. Lekári mu dávali len niekoľko mesiacov života, a keďže liek, ktorý by ho zachránil, nebol v Číne dostupný, zúfalý otec sa rozhodol, že ho pre svojho syna vyrobí sám. Aby mal kde na tom pracovať, vytvoril si aj vlastné domáce laboratórium

Chlapec trpel takzvanou Menkesovou chorobou, ktorá ovplyvňuje to, ako telo spracúva meď, pričom je tento proces nevyhnutný pre správny vývin mozgu a nervovej sústavy. Podľa Genetic and Rare Diseases Information Center sa prvé príznaky ochorenia zvyčajne objavujú už v prvých mesiacoch po narodení dieťaťa a väčšina z nich sa dožíva nie viac ako 3 roky.  

Zdroj: Youtube

Rodina a známi boli proti tomuto nápadu, prišlo im nemožné, že by dokázal liek vytvoriť. Ďalším problémom bolo to, že tento 30-ročný Číňan neovládal anglický jazyk a väčšina štúdií o chorobe a liekoch bola práve po anglicky. 

Napokon sa však podarilo statočnému otcovi postaviť nielen laboratórium, ale aj vytvoriť liek, ktorý pomáhal jeho synovi udržať si aspoň trochu potrebnej medi v tele. Číňan najskôr testoval liek na zajacoch, potom na sebe a keď videl, že sú zajace a aj on v poriadku, podal liek svojmu synovi. 

Napriek tomu, že išlo o neuveriteľný úspech, odborníci boli voči tomu skeptickí, pretože takáto liečba zaberá podľa ich slov len pri malom počte genetických ochorení, a to zvyčajne len v prípade, ak je liek podaný počas prvých troch týždňov života dieťaťa.

ZDROJ

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.